trarbgzh-TWenfrkadefaru

Otomotiv EMC Testleri

Günümüzde otomotiv sektöründe güvenliği ve konforu öne çıkaran yeni teknolojiler geliştirilmektedir. Otomobillerde kullanılan mekanik sistemler artık yavaş yavaş yerlerini elektronik sistemlere bırakmaktadır. Bu sistemlere genel olarak x-by-wire sistemler denmektedir. Brake-by-wire (elektronik frenleme) sistemi de bunlardan biridir. Ancak bu sistemlerin çalışması için fazla elektriksel güç gerektiği için, araçlardaki elektrik gücünün 42 Volt’a çıkarılması planlanmaktadır. Yani brake-by-wire sistemi, 42 Volt’luk güç kaynağının uygulanabilir olmasına bağlıdır. Kısaca, bugüne kadar yeterli olan 12 Volt’luk akü ve 14 Volt alternatör içeren sistemler, araca ilave edilen yeni elektrikli ve elektronik donanımlar yüzünden artık yeterli olmamaya başlamıştır. Otomotiv sektörü şimdi, bu talepleri karşılamak için 36 Volt’luk akü ve 42 Volt alternatör içeren sistem arayışı içindedir.

Bir elektromekanik frenleme sistemi, fren pedalına yerleştirilen sensörler, bir kontrol ünitesi ve tekerleklerde bulunan elektromekanik çalıştırıcılardan oluşmaktadır. Bu sistemde frenleme kontrolünde yüksek verim elde edilmektedir. Geleneksel fren sistemlerinde bulunan hidrolik yağlara ve mekanik bağlantılara gerek kalmayacaktır.

Brake-by-wire (elektronik frenleme) sisteminin en büyük faydası, araçtaki donanımları azaltmasıdır. ABS (otomatik frenleme) sistemi, çekiş kontrol sistemi ve ESP (elektronik dengeleme programı) gibi sistemler, tek bir elektronik fren sistemi ile bütünleşmiş olacaktır.

Yeni teknolojiler içinde brake-by-wire (elektronik frenleme) sistemi dışında başka x-by-wire sistemler de tasarlanmaktadır. Örneğin steer-by-wire sistemi. Bu sistemde direksiyon ile ön tekerler arasında bir aktarma mili yoktur. Direksiyonun çevrilme açısı kablolar ile ön tekerleklerin yönünü kontrol eden bir sisteme aktarılacak ve sistem tekerleklere yön verecektir. Bu sistem geleceğin sürücüsüz araçlarına bir hazırlıktır.

Bu örneklerde görüldüğü gibi otomobillerdeki elektrikli ve elektronik sistemler büyük bir gelişme içindedir ve bu sistemlerin mutlaka elektromanyetik uyumluluk standartlarına uygun olup olmadığının test edilmesi gerekecektir.

Bugün için en azından, örneğin park sensörlerinin ve park uygulamalarının, veya cruise sisteminin ya da ESP elektronik dengeleme programının diğer sistemlerle etkileşeme girmeden çalışması önemli bir noktadır. Akredite test ve muayene kuruluşları tarafından bugün, ilgili yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlar çerçevesinde otomotiv sektörü için birçok elektromanyetik uyumluluk (EMC) testi yapılmaktadır.