• +90 212 702 00 00
  • +90 532 281 01 42
  • info@muayene.com
trarbgzh-TWenfrkadefaru

Maske Testleri

Maske testleri laboratuvarlarda yapılmaktadır, burada dikkat etmeniz gereken bu laboratuvarın akredite olarak bu hizmeti verip vermediğidir. COVID-19 salgını sırasında yüz maskelerinin yetersizliği, modern tıbbın ve halk sağlığının kırılganlığının bir sembolü haline geldi. Burun ve ağzı örtmek, erken modern Avrupa'daki bulaşıcı hastalıklara karşı geleneksel sıhhi uygulamaların bir parçasıydı. Bu koruma esas olarak veba doktorlarının kuş benzeri maskeleri gibi bir maske altında tutulan parfümler ve baharatlar aracılığıyla havada miasmayı denilen organizmaları nötralize etmekle ilgiliydi. Ancak bu tür uygulamalar 18. yüzyılda marjinal hale geldi. Günümüzde sağlık hizmetlerinde ve toplumda kullanıldığı gibi yüz maskeleri, mikrop teorisine dayalı yeni bir bulaşma anlayışının cerrahiye uygulandığı daha yakın bir döneme kadar tarihsel olarak izlenebilir. Sadece cerrahi olarak değil kişisel koruyucu maskeler de gaz ve tozlardan insan sağlığını korumaktadır.

Maske Nedir

Maske, genel anlamıyla bez, kumaş, deri veya plastikten yapılan ve başkalarınca tanınmamak veya virüslerden ve dış etkilerden korunmak için yüze geçirilerek kullanılan bir koruyucu aksesuardır.

N95 Maske Nedir

N95 Solunum maskeleri. Bir N95 maskesi , yüze çok yakın ve havadaki partiküllerin çok verimli bir şekilde filtrelenmesini sağlamak için tasarlanmış bir solunum koruyucu cihazdır. 'N95' tanımı, laboratuvar testlere tabi tutulduğunda, solunum cihazının çok küçük (0.3 mikron) test partiküllerinin en az yüzde 95'ini bloke ettiği anlamına gelir. Bu testler standardlar ASTM F 2100, ASTM F2101 ve ASTM F2199 ile berlirlenebilir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde solunum maskeleri NIOSH (Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü) standartlarını karşılamalıdır. Bu standartta, yağ direncinin derecesine bağlı olarak birkaç solunum cihazı sınıfı vardır:

  • Sınıf N : yağ direnci yok. N95, N99 ve N100 arasında bir ayrım yapılır. Harfden sonraki sayı, asılı partiküllerin filtreleme yüzdesini gösterir.
  • Sınıf R : sekiz saate kadar yağa dayanıklı maske. Burada yine R95, R99 ve R100 arasında bir ayrım yapılır.
  • Sınıf P : tamamen yağa dayanıklı bir maske. Ayrıca P95, P99 ve P100 vardır.

FFP Maske Nedir

FFP maskesi, toz partikülleri gibi partiküllere karşı koruma sağlayan Avrupa Birliği tarafından onaylanmış bir koruyucu maske türüdür. EN 149 standardı, bu maskeler için FFP1, FFP2 ve FFP3 olmak üzere üç filtre verimliliği sınıfı tanımlar. Mekanik bir filtre respiratörü örneğidir.

  • FFP1 , en az% 80 aerosol filtrasyonu ve maksimum% 22 içerisine sızıntı ile üç maskenin en az filtrelenmesini ifade eder. Bu maske esas olarak toz maskesi (ev tadilatları ve çeşitli iş türleri) olarak kullanılır.
  • FFP2 maskeleri içeride minimum % 94 filtreleme yüzdesi ve maksimum % 8 sızıntıya sahiptir. Genellikle inşaat, tarım ve sağlık profesyonelleri tarafından influenza virüslerine karşı kullanılırlar. Şu anda koronavirüse karşı koruma için kullanılmaktadırlar.
  • FFP3 maskeleri, FFP'lerin en fazla filtreleyen maskesidir. Minimum filtreleme yüzdesi% 99 ve içeride maksimum % 2 sızıntı ile asbest gibi çok ince parçacıklara karşı koruma sağlarlar.

TYPE IIR Maske Nedir

Sağlık personelinin ve hastaların bulaşıcı hastalıklardan korunması

Tıbbi yüz maskesi, Tip IIR - EN14683, özellikleri şunlardır:
Kulak halkaları veya bağları
Üç veya Dört katmanlı koruyucu koruma
Kan ve vücut sıvılarına karşı sıçramaya dayanıklı katman koruması

Tıbbi yüz maskeleri, kullanıcının dışarı attığı büyük partiküllerin (örn. tükürük, mukoza) hastaya veya çalışma ortamına ulaşmasını önlemeye yardımcı olur ve kullanıcının hastadan veya çalışma ortamından kan ve / veya vücut sıvılarına maruz kalmasını önlemeye yardımcı olur. 

Tip IIR - EN14683 maskeleri, hastadan veya çalışma ortamından kan ve / veya vücut sıvılarına maruz kalmanın sağlık çalışanı için risk altında olduğu durumlar için uygundur.

Diğer Medikal Maske test standardlarının gerekliliklerine bakacak olursak.

Test

Type Ia

Type II

Type IIR

Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği

 (BFE), (%)

≥ 95

≥ 98

≥ 98

Diferansiyel basınç (Pa/cm2)

< 40

< 40

< 60

Sıçrama direnci basıncı  (kPa)

Gerekli Değil

Gerekli Değil

≥ 16,0

Mikrobiyal temizlik (cfu/g)

≤ 30

≤ 30

≤ 30


MASKE Testleri Nasıl Yapılır

Maske testleri ilgili standardların maddelerine göre insan yüzü simüle edilerek, belli bir basınç ve hava akışı ile özel deney cihazlarında yapılır.

Bu testlerde bakteriyel filtrasyon ve viral filtrasyon etkinliğini ölçmek için belirli toz ve aerosollerle yapılmaktadır, gerçek bir bakteri veya virüs kullanılmaz. Boyut simüle edilerek virüs veya bakterinin geçişi hesaplanabilir. Bunun yanında dışarıdan gelecek kan, sıvı ve kimyasalların maske üzerinden diğer yüzeye geçirgenliğinin kontrolleri de hidrostatik test cihazları ile simüle edilir. Bir diğer konu ise nefes alabilirlik, maske tüm koruma faaliyetlerini gerçekleştirirken nefes alabilirliğide sağlamalıdır, burada da hava geçirgenlik test kabinleri kullanılmaktadır. Maskelerin yeniden kullanılabilirliği gerekiyor ise, birkaç kez yıkanan maskenin üzerinde oluşan mikrobiyal etkinliğinde ölçümleri yapılmaktadır. Koruyucu maskelerde buna ek olarak yanmazlık testleri ve yüze uygunluk testleri de yapılır.

Maske testlerinde uzman ekibimiz ve teknolojik altyapımızla siz değerli müşterilerimize akredite laboratuvar hizmetleri vermekten memnuniyet duyarız.