trarbgzh-TWenfrkadefaru

Teleferik Sistemleri Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Teleferik tekniği tarihte ilk olarak Çinliler tarafından kullanılmıştır. MÖ 250 yıllarında meşhur Çin Seddi yapılırken, surların inşaatında kullanılan malzemelerin yukarı çekilmesinde halatla çalışan bir teknik uygulamışlardır. Birinci Dünya Savaşı sırasında Avusturya ile İtalya savaşırken, bin kadar askerin Alp Dağları’nda ulaşımında yine halatla çalışan bir sistem kullanılmıştır. İlk kabinli teleferik sistemi ise 1935 yılında Amerika’da kurulmuştur. Daha sonra üç ve dört kabinli teleferik, 20 kişi kapasiteli büyük kabinler, çok halatlı sistemler, iki katlı kabin sistemleri ve 180 kişilik tesisler kurulmuştur.

Teleferik sistemleri, kullanım amacına uygun şekilde farklı türlerde imal edilmektedir. Örneğin tek halatlı teleferik tesislerinde halatın sabit dönme hızı yüzünden iletim kapasitesi sınırlıdır. Sistemin hareketli parçaları az sayıdadır ve kabinler çekme halatına sabit olarak bağlıdır. Yine tek halatlı ancak kabinleri grup halinde hareket eden sistemler de vardır. İki ve dört kabin birlikte hareket ederler ve yolcu kapasitesi daha yüksektir. Bir başka teleferik sistemi çift halatlı olanlardır. İki halatı arası en az bir metre olan bu sistemde kabinler iki tutucu ile halatlara bağlıdır. Her iki halat eşit hızda hareket etmektedir. Bu sistemlerin yolcu kapasiteleri çok daha fazladır. Uzun mesafelerde ve yüksek zeminlerde bu tür telekfrik sistemleri tercih edilmektedir. Bu sistemler aynı zamanda yüksek rüzgar stabilitesine sahiptir.

Özellikle kayak merkezlerinde kullanılan teleskiler ve telesiyejler de basit birer teleferik sistemleridir. Bu sistemler arazi yapısına uygun şekilde alçak veya yüksek çekici halat ile çalışmakta ve kayak yapacak kişileri üst noktaya taşımak için kullanılmaktadır. Basit yapılarına rağmen çok yüksek yolcu taşıma kapasitesine sahiptir.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, teleskiler ve telesiyejler dahil bütün teleferik sistemlerinin, insanların can güvenliğini korumak amacı ile, yılda en az bir kere makine mühendisleri, teknikerler ve yüksek teknikerler tarafından kontrol ve muayene ettirilmesini zorunlu tutmaktadır.

Firmamız, kaldırma ve iletme makinalarının düzenli kontrolleri kapsamında teleferik sistemlerinin düzenli kontrol ve muayenelerini, ilgili yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uygun şekilde yapmaktadır.