• +90 212 702 00 00
  • +90 532 281 01 42
  • info@muayene.com
trarbgzh-TWenfrkadefaru

Laboratuvar ve Ölçme Cihazları İçin EMC Testleri

Elektrik ve elektronik mühendisliğinin en önemli konuları elektromanyetik girişim ve elektromanyetik uyumluluktur. Özellikle devre tasarımı çalışmalarında bu iki konu mutlaka gündeme gelmektedir. Herşeye rağmen tasarımda ortaya farkedilmeyen durumlar varsa bunlar da elektromanyetik uyumluluk (EMC) testleri sırasında tespit edilmektedir.

Bu testler, elektrikli ve elektronik cihazların, sistemlerin veya donanımların, çalışmaları sırasında çevresine yaydıkları elektromanyetik dalgalar ile ortaya çıkan performans düşüklükleri, kalite bozulmaları ve benzer problemlerin nedenlerini ortaya çıkarmak amacı ile yapılmaktadır. Günlük yaşamda farkına varılan veya varılmayan birçok durumla karşı karşıya kalınmaktadır. Bugün artık sorun olmaktan çıkmış olsa da yakın zamana kadar şehirlerarası yolculukarda mobil telefonların kapatılması istenirdi. Televizyon seyrederken mobil telefonun çaldığı, ekrandaki kıpraşmalardan anlaşılırdı. Uçaklarda bugün bile mobil telefonların kapatılması istenmektedir. Bütün bu olaylar birer elektromanyetik uyumluluk problemidir.

Bu problem ile ilk olarak İkinci Dünya Savaşı sırasında karşılaşılmıştır. Yaşanan sıkıntıların kaynağı araştırıldığı zaman askeri haberleşme sistemlerinin uçakların uçuş sistemlerini etkilediği ve beklenmeyen sonuçlara yol açtığı farkedilmiştir. Bunun üzerine ilk elektromanyetik uyumluluk standartları o yıllarda ortaya çıkmıştır. Bugün gelişen teknolojiler ile birlikte bu standartlar da son derece geliştirilmiş ve devletler yasal düzenlemeler yapmak zorunda kalmıştır. Elektrikli ve elektronik sistemlerin birbirlerini etkilediği bir gerçek ama bu sistemlern insan sağlığı üzerindeki etkileri, bir takım şüpheler olsa da tam olarak ortaya konmuş değildir.

Teknolojinin sürekli geliştiği bu dönemde elektromanyetik uyumluluk testleri de giderek bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu zorunluluk çeşitli alanlarda faaliyet gösteren laboratuvarlarda kullanılan bütün test, ölçüm ve muayene cihazları için de söz konusudur. Bu cihazlardan kesin, güvenilir, kaliteli ve doğru sonuçlar alınabilmesi için, bu cihazların da birbirinden etkilemeden çalışması gerekmektedir. Laboratuvar ölçüm cihazları da giderek daha hassaslaşmaktadır ve yapılacak testlerin sıhhatı bu cihazların doğru çalışmasına bağlıdır.

Laboratuvar ölçme cihazlarının elektromanyetik uyumluluk testleri kapsamında, bu cihazların hem emisyon testleri hem de bağışıklık testleri yapılmaktadır. Aynı zamanda her iki durumda da hem havadan yayılan hem de bağlı oldukları kablolar üzerinden yayılan elektromanyetik dalgalar dikkate alınmaktadır.