trarbgzh-TWenfrkadefaru

Elektromanyetik Uyumluluk Testi Hangi Cihazlara Yapılır?

Kısaca elektromanyetik uyumluluk (EMU) veya Electromagnetic Compability (EMC), elektrikli veya elektronik herhangi bir ürünün başka elektrikli veya elektronik ürünleri etkilemeden çalışması veya başka elektrikli veya elektronik ürünlerden etkilenmeden çalışması demektir. Böyle bir tanımlamaya giren yüzlerce elektrikli ve elektronik cihaz bulunmaktadır.

Bu tür cihazların ya da sistemlerin elektromanyetik dalgalar yayan birçok bileşeni bulunmaktadır. Örneğin kondansatörler, baskı devre elemanları, bağlantı noktası sızıntıları, kalitesiz kablolar, indüktörler, elektromekanik cihazlar, sayısal devre elemanları ve daha birçok bileşik sayılabilir.

Uygulanan elektromanyetik uyumluluk testleri ile bu cihazların veya sistemlerin girişimde bulunmadığı ve başka cihazlardan kaynaklanan girişimlere karşı bağışıklılığı olduğu tespit edilmiş olmaktadır.

Akredite olmuş test ve muayene kuruluşları tarafından gerçekleştirilen bu testler sırasında ürünlerin, yürürlükte olan yasal düzenlemelerin esaslarına uygun üretilmiş oldukları ve ilgili standartların koşullarını sağladığı ortaya konmuş olmaktadır.

Elektromanyetik uyumluluk testleri, günlük yaşamın vazgeçilmezleri arasına giren, televizyonlar, radyolar, bilgisayarlar, müzik setleri, çamaşır makineleri, mikrodalga fırınlar ve cep telefonları gibi çok geniş yelpazede ürün gruplarını kapsamaktadır. Bunun yanı sıra yüksek teknoloji ürünleri için de elektromanyetik uyumluluk testlerinin yapılması önem taşımaktadır. Örneğin, uçaklar, gemiler, büyük sanayi tesisleri ve otomobiller gibi.

Elektromanyetik uyumluluk problemleri ilk olarak İkinci Dünya Savaşı sırasında farkedilmiştir. O sırada yaşanan birkaç talihsiz olayın baş nedenin elektromanyetik uyumsuzluk olduğu farkedilmiştir. Daha yakın bir tarihte, 1967 yılında Amerikan Donanması’nda bir kaza yaşanmış ve 140’a yakın denizci yaşamını kaybetmiştir. Bu tarihten itibaren elektromanyetik uyumluluk problemleri üzerine daha fazla eğinilmiş ve bazı kriterler ve standartlar belirlenmeye başlanmıştır.

Basitçe anlatılmak istenirse EMC testleri, yönetmeliğin kapsamına giren ürünlerin aynı elektromanyetik ortam içinde uyumlu çalışmalarını sağlamak için yapılmaktadır. Genelde bu testler iki temel başlık altında gerçekleştirilmektedir: emisyonlar ve bağışıklıklar.

Ülkelerin test yaklaşımları farklılık göstermektedir. Örneğin Amerika’da sadece emisyon testleri zorunlu tutulmaktadır. Avrupa Birlliği ülkelerinde ve ülkemizde ise hem emisyon testleri hem de hem bağışıklılık testleri zorunlu tutulmaktadır.

 

Bütün elektrikli ve elektronik cihazlardan, elektromanyetik ortamda işlevlerini sorun yaratmadan yerine getirmeleri beklenmektedir. EMC testleri bunu kanıtlamak için yapılmaktadır.