trarbgzh-TWenfrkadefaru

Askeri Cihazlar İçin EMC Testleri

Elektrikli ve elektronik cihazların ve sistemlerin birbirlerini etkilemeden çalışmaları demek olan elektronik uyumluluk problemleri ilk olarak İkinci Dünya Savaşı sırasında ortaya çıkmıştır. Savaş sırasında askeri uygulamalarda yaşanan ve tanımlanamayan bir takım arıza ve hataların, sonradan elektromanyetik uyumluluk yüzünden olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle elektromanyetik uyumluluk konusunda ilk yayınlanan standartlar askeri alanda olmuştur. Yapılan araştırmalardan sonra, arka arkaya meydana gelen bir takım problemlerin ana nedeninin, elektromanyetik girişim olduğu tespit edilmiştir.

Aslına bakılırsa askeri alanda elektromanyetik girişim yüzünden meydana gelen kontrol dışı olaylar, can va mal kayıplarına yol açmıştır. Örneğin, 1967 yılında bir Amerikan uçak gemisinde bulunan roketlerden biri, gemi radarından yayılan elektromanyetik dalgalar yüzünden kendi kendini ateşlemiştir. Bu kazada 140’a yakın denizci yaşamını kaybetmiştir. Olayın maddi boyutu ise 170 milyon Dolar’ın üzerindedir.

1980’li yıllarda yine Amerikan kara kuvvetlerine ait helikopterler, çevredeki vericilerin neden olduğu elektronik girişim yüzünden kaza yapmıştır. Bu kazalarda da 20’den fazla asker yaşamını kaybetmiştir.

1982 yılında Falkland savaşı sırasında İngiltere bir destroyerini elektronik girişim yüzünden kaybetmiştir. Destroyer, uydu haberleşmesi yapabilmek için füze algılama sistemini kapatma zorunda kalmıştır. Çünkü bu iki elektronik sistem çalışırken birbirini etkilemektedir. Tam da bu sırada karşı tarafın gönderdiği bir füze destroyere isabet etmiş ve destroyer ağır hasır almıştır. Can kayıpları yanında bu olayın maddi boyutu 200 milyon Dolar’ı geçmiştir.

Bu problemlerin tekrarlanmaması için askeri amaçlı kullanılacak elektronik cihazların elektromanyetik uyumlu olması çok önemli olmuştur. Bu amaçla bir dizi standartlar geliştirilmiştir. İşte bunlardan birkaçı:

  • MIL-STD-461C Askeri standard - Elektromanyetik girişimin (EMI) kontrolü için elektromanyetik emisyon ve kendiliği koşulları
  • MIL-STD-461D Askeri standard - Elektromanyetik giriş emisyonlarının kontrolü için gereklilikler ve kararlılık
  • MIL-STD-461F Askeri standard - Altyapı ve ekipmanların elektromanyetik girişim özelliklerinin kontrolü için gerekli koşullar
  • MIL-STD-462D Askeri standart - Elektromanyetik girişim özelliklerinin ölçülmesi
  • UK Defance Standart 59-41 ve 59-411 Elektromanyetik Uyumluluk
  • RTCA DO160C, D ve F Hava araçları standartları

Test ve muayene kuruluşları sahip oldukları teknolojik altyapı ve birikim ile askeri standartların gerektirdiği her türlü testleri gerçekleştirmektedir.