• +90 212 702 00 00
  • +90 532 281 01 42
  • info@muayene.com
trarbgzh-TWenfrkadefaru

Tarım Ormancılık Makineleri EMC Testleri

Günümüzde elektromanyetik kirlilik had safhaya ulaşmıştır. Teknolojinin bu kadar gelişmesi ve yaşamı kolaylaştıran, yeri geldiğinde yaşam kurtaran bunca elektrikli ve elektronik cihazların üretiliyor olması elbette sevindiricidir. Çağın getirdiği değişime ayak uydurmak, çağın gerisinde kalmamak elbette güzel bir şeydir. Ancak işin bir de hiç akla gelmeyen yönü var. O da elektromanyetik kirliliktir.

Elektromanyetik alanlar bugün insanların çevresini o kadar sarmış durumdadır ki, elektrikli aletler, elektronik cihazlar, akım taşıyan bütün kablolar, yüksek gerilim hatları, bilgisayarlar, televizyonlar, FM ve TV vericileri, mobil telefonlar, uydu antenler, mikrodalga fırınlar, daha akla gelmeyen birçok teknolojik cihaz çevresine elektromanyetik dalgalar yaymaktadır. Bu da ister istemez bir elektromanyetik kirlilik oluşturmaktadır.

Evlerde kullanılan bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, buzdolabı, mikrodalga fırın, elektrikli traş makinesi, elektrikli ısıtıcı, saç kurutma makinesi ve bunlara benzer cihazların hepsinin etrafında elektromanyetik alanlar bulunmaktadır. Güneş ışınları da birer elektromanyetik dalgadır.

Tarım ve ormancılıkta kullanılan elektrikli makinalar da farklı değil. Bunlar da çalışırken çevresine elektromanyetik dalga yaymaktadır.

Elektromanyetik dalgalar titreşim yapmaktadır. Bu titreşimler kaynağa bağlı olarak birbirinden farklıdır. Örneğin mikrodalga fırınlar saniyede 10 üzeri 9 kere titreşim yaparken elektrik ile çalışan işyeri ve ev aletleri saniyede 50-60 defa titreşmektedir.

Teorik olarak elektromanyetik dalgaların kaynağı iki çeşittir. Bir kısmı güneş ışınları ve yıldırım gibi doğal kaynaklarıdır. Bir kısmı ise doğal olmayan kaynaklardır. Örneğin, elektrik akımı taşıyan enerji nakil hatları, televizyonlar, bilgisayarlar, her türlü elektrikli ev ve ofis aletleri, radyo ve televizyon vericileri, telsiz haberleşme sistemleri, mobil telefonlar ve baz istasyonları bu gruba girer.

Tarım ve ormancılıkta kullanılan makinalar da yaydıkları elektromanyetik dalgalar ile elektromanyetik girişim yaratmaktadır. Dolayısıyla çevrelerindeki başka cihazları etkilemektedir. Bu etkilenmenin seviyesini belirlemek üzere bu makinalara da elektromanyetik uyumluluk (EMC) testleri yapılmaktadır.

Aslında elektromanyetik kirliliğin, kanıtları ve sonuçları tam olarak ortaya konmamış olsa bile, insan sağlığı açısından da bir takım problemler yarattığından şüphe duyulmaktadır. Kısa sürede sonuçları anlaşılmasa da uzun sürede ortaya çıkacak etkilenmeler mutlaka olmaktadır.