trarbgzh-TWenfrkadefaru

Güvenlik Sistemleri LVD Testleri

Güvenlik sistemleri esas olarak hırsız alarm sistemleri, güvenlik kamera sistemleri, yangın algılama sistemleri ve kartlı geçiş sistemlerini içine alan geniş bir kavramdır.

Hırsız alarm sistemleri şu temel parçaları kapsamaktadır: hırsız alarm sistemi paneli, pır (hareket) detektörü, manyetik kontak (kapı pencere sensörü), cam kırılma detektörü, optik duman detektörü, sıcaklık detektörleri, su baskını detektörleri, panik butonları, gaz detektörleri, telefon arama modülü, gsm arama modül, dış ortam flaşörlü siren, iç ortam ortam ışıklı siren, uzaktan kumanda, aktif kızılötesi detektörler, titreşim sensörleri ve sistemin güç kaynağı.

Güvenlik kamera sistemleri şu temel parçaları kapsamaktadır: dijital kayıt cihazı (DVR), ağ kayıt cihazı (NVR), bilgisayar tabanlı dijital kayıt kartları, güvenlik kameraları, sabit güvenlik kameraları, kubbe güvenlik kamerası, sabit IR güvenlik kameraları, güvenlik kamera muhafazaları ve ayaklar, matriks cihazı ve güvenlik sistemi monitörleri.

Yangın algılama sistemleri şu temel parçaları kapsamaktadır: yangın algılama panelleri, yangın tekrarlama panelleri, optik duman detektörleri, iyonize duman detektörleri, sıcaklık detektörleri, sıcaklık ile duman bütünleşik detektörleri, yangın butonları, yangın sirenleri, flaşörlü sirenler, yangın algılama sistemi modülleri, karbonmonoksit detektörleri, patlayıcı gaz detektörleri, kanal türü duman detektörleri, aktif hava emmeli detektörler, ışın ve ışık detektörleri ve alev detektörleri.

Kartlı geçiş sistemleri şu temel parçaları kapsamaktadır: kartlı geçiş sistemi yazılımı ve sunucu sistemi, kartlı geçiş sistemi panelleri, kart okuyucular, biyometrik okuyucular, elektrikli veya manyetik kilitler, çıkış ve acil durum butonlar, geçiş turnike sistemleri, bariyer sistemleri, bağımsız okuyucular ve proximity kartlar.

Görüldüğü gibi bütün bu sistemler elektrik enerjisi ile çalışan veya elektronik sistemlerdir. Bütün elektrikli sistemlerde olduğu gibi de çeşitli durumlarda elektriksel güvenlik açısından farklı riskler taşımaktadır.

Yapılan yasal düzenlemeler ve yayınlanan standartlar ile insan ve evcil hayvaların sağlıkları korunmaya ve mal güvenliği sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu çerçevede herhangi bir kısa devre veya farklı bir risk yaşamamak adına, Belirli Gerilim Sınırları İçin Tasarlanan Elektrikli Ekipman İle İlgili Yönetmelik (2014/35/AB) hükümleri gereğince, bütün güvenlik cihazlarının, ekipmanların ve sistemlerin alçak gerilim testleri (LVD testleri) yaptırılmak zorundadır.